Syberia

Bajkał / Bagruzin / Droga 110 / BAM

16 sierpnia - 18 września 2022

Legendarna droga 110 i BAM na wschód lub zachód - czyli bajkalskie impresje

Długa, piękna i wymagająca ekspedycja off-road. Możliwe są dwa warianty ekspedycji. Pierwszy to podróż nad Bajkał i dalej wzdłuż Bajkalsko – Amurskiej Magistrali Kolejowej na wchód aż do Tyndy oraz drugi czyli okrążenie Bajkału od wschodniej strony i powrót BAM-em do Bracka. W obu przypadkach trasa liczy prawie 16000 km.
Na uczestników wyprawy czekają niezapomniane chwile spędzone nad wschodnim Bajkałem, Góry Bagruzin, zimnik nr 110 wiodący przez urozmaicony, górski teren oraz przepiękna droga wzdłuż BAM-u pokazująca potęgę Sajanów i dalekiej Syberii. Wyprawa od Bajkału do Tyndy to oferta dla podróżników ceniących przygodę w terenie i ciekawych tajemnic Buriacji i Zabajkalskiego Kraju.

 Wyprawa planowana jest w terminie: 16 sierpnia – 18 września 2022 r.

TRASA: BARDZO TRUDNA

Długa droga dojazdowa, drogi szutrowe, koleiny,  wąwozy, brody, sekcje kamienne i górskie

WYPOSAŻENIE :

opony MT minimum 32-33 cale, wyciągarka, snorkel, sprzęt 4×4, kompresor, części zapasowe, narzędzia, trapy, łopata, CB radio, blokada mostu, dodatkowe kanistry ( zasięg 1000 km.), namiot lub możliwość spania w aucie, krzesełka i stoliki turystyczne, własna kuchnia, ciepłe śpiwory, pojemnik na wodę pitną (10 l.), kapelusze i środki p/owadom

LOGISTYKA

typ wyprawy – kolumna

ZAPISY

Zapisy na imprezę drogą mailową biuro@adrenalinka.pl,
lub telefonicznie +48 509 570 840
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska kierowcy wraz z numerem telefonu kontaktowego, marki i nr rejestracyjnego pojazdu oraz rozmiaru koszulek wyprawowych.

Rosja Bam Syberia 4x4

KOSZTY:

7000 zł (droga powrotna przez Brack) lub 11000 zł (droga powrotna przez Bam i Tyndę) od samochodu. Deklarację wyjazdu potwierdza bezzwrotny zadatek w wysokości 4000 zł na poczet kosztów organizacji wpłacony na 90 dni przed wyjazdem. Pozostała kwota płatna do 21 dni przed rozpoczęciem imprezy na konto:

Marcin Francuz Piękna 44/6d 00-672 Warszawa
ING BANK 73 105010381000002316673025
tytułem: Bajkał

DODATKOWE KOSZTY:

 • Wiza rosyjska indywidualna  680 zł/osoba.
 • PALIWO – liczymy średnio po 2,7 zł za litr w Rosji (spalanie zależy od indywidualnego zużycia) trasa ok. 16000 km z  czego 1800 km w wymagającym terenie!
 • OPŁATY – miejsca biwakowe, muzea, datki, żywność około 2000 zł/załoga

W ramach wpisowego każda załoga otrzymuje:

 • przygotowanie trasy, stosowne zezwolenia
 • gadżet dla każdego uczestnika imprezy 
 • udział doświadczonego i znającego trasę przewodnika we własnym samochodzie terenowym
 • możliwość monitorowania wyprawy za pomocą linku internetowego spot
 • udział w wyprawie paramedyka wraz z profesjonalnie wyposażoną apteczką ratunkową
 • dostęp do narzędzi specjalistycznych w tym : podstawowe spawanie polowe, szlifierka kątowa, wiertarka udarowa, klucz pneumatyczny, drymel pneumatyczny

WIZA:

Aby uzyskać ROSYJSKĄ WIZĘ konieczne jest przesłanie paszportu wraz z 1 aktualną fotografią (3,5×4,5 cm typ paszportowy), oraz danych dotyczących miejsca zamieszkania, oraz zatrudnienia na adres podany w mailu zwrotnym.
Graniczny termin nadsyłania dokumentów to 30 dni przed planowanym rozpoczęciem ekspedycji!
Paszporty wraz z wizami zostaną dostarczone uczestnikom na miejsce pierwszego spotkania w Polsce.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY SAMOCHODU:

 • dowód rejestracyjny wraz z ważnymi badaniami technicznymi
 • zielona karta uwzględniająca Rosję
 • WAŻNE jest aby samochód prowadziła ta osoba, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodów w leasingu niezbędne jest notarialne poświadczenie faktu leasingu!

HARMONOGRAM WYPRAWY:

Spotkanie : 17 sierpnia 2022 w mieście UFA w Rosji ( cztery dni samodzielnego dojazdu z Polski ), wspólna trasa nad Bajkał, do Tyndy lub Bracka i powrót do Polski. Z Ufy od 17 sierpnia najszybszą drogą lądową poprzez Ural, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk docieramy do Irkutska, odpoczywamy dwa dni nad Bajkałem, a następnie po zwiedzeniu Ułan Ude, stolicy Buriacji, robimy zwrot na północ i stricte terenowym szlakiem przez dolinę Bagruzinu podążamy w góry Bagruzin. Po kilku dniach eksploracji pokonujemy słynną drogę wiodącą wzdłuż południka 110, na której czekają liczne terenowe wyzwania w postaci brodów, kamieni i błota. Po dotarciu do BAM-u – Bajkalsko Amurskiej Magistrali kolejowej, kierujemy się na wschód lub zachód, aby poprzez Sajany i Góry Wierchojańskie pojawić się w Tyndzie lub w Bracku. Pobyt w terenie zajmie nam od 6 do 10 dni, w zależności od warunków pogodowych. Z Tyndy lub Bracka uczestnicy wyprawy wracają drogą lądową do Polski przez Chitę, Ułan Ude, Irkutsk, Moskwę i Łotwę. 

Warszawa – Suwałki – Litwa/Łotwa – Moskwa – Niznyj Novgorod – Kazań – Ufa – Chelabińsk – Omsk – Nowosybirsk -Krasnojarsk – Kańsk – Irkuck – Ułan Ude – Góry Bagruzinu – dalej tzw. 110 km – Bam – Tynda – Chita – Irkutsk – Omsk – Ufa – Kazań – Moskwa – Łotwa/Litwa – Polska.  

W sumie ponad 16000 km, z czego dojazd i powrót z Irkutska po normalnych drogach, a odcinek pomiędzy Uljuchanem i droga wzdłuż BAM-u (Bajkalsko – Amurska Magistrala Kolejowa) czyli około 1500 km w trudnym i wymagającym terenie.
Nie rozpisujemy wyprawy na dni, bowiem w czasie tak długiej eskapady należy być elastycznym i na bieżąco reagować na sytuację i potrzebę grupy. Na pewno zwiedzimy Wielką Nizinę Syberyjską, okolice Irkutska, jezioro Bajkał, Góry Bagruzin, Park Narodowy południk 110 – piękną drogę wzdłuż BAM-u biegnącą przez pasmo Sajanów. Odwiedzimy również klasztory buddyjskie nieopodal Ułan Ude. Powrót planujemy przez północ Buriacji i dalej główną drogą z postojem w Kazaniu do Polski. Tak zaplanowaną marszrutę pokonaliśmy w całości w 2013 roku, a wyprawa zajęła nam 36 dni.