Przełęcz Diatłowa

Płaskowyż Otorten

30 czerwca - 15 lipca 2024

Tajemnica uralskiej przełęczy

Płaskowyż Otorten i przełęcz Diatłowa leżą w łańcuchu górskim Uralu Północnego – czyli umownej granicy subkontynentu azjatyckiego i europejskiego. Nazwa przełęczy pochodzi od nazwiska Igora Diatłowa, lidera wyprawy studenckiej z 1959 roku, która zakończyła się po dziś dzień niewyjaśnioną tragedią. Na pamiątkę zdarzenia na jednym z gnejsowych ostańców płaskowyżu przybito tablicę z nazwiskami wszystkich członków ekspedycji. Do dzisiejszego dnia funkcjonuje wiele hipotez związanych ze śmiercią dziewięciu studentów jekaterynburskiego uniwersytetu, ale żadna z nich nie znalazła stosownego wyjaśnienia w dostępnych źródłach naukowych. Nasza ekspedycja w góry Uralu Północnego pozwoli na poznanie europejskiej części Rosji, oraz podziwianie urody uralskich przestrzeni. Oprócz walorów wybitnie terenowych (Przełęcz Diatłowa jest na liście 8 klasycznych dróg wyprawowych w świecie rosyjskich off-roaderów), wyprawa oferuje możliwość zwiedzenia Moskwy, Uglicza oraz przepięknych terenów leżących w dorzeczu rzeki Peczora.
Krystalicznie czyste rzeki, strumienie, tajga, a w wyższych partiach gór laso – tundra, oraz alpejskie hale z licznymi dochodzącymi nawet do 10 metrów ostańcami skalnymi będą nam towarzyszyły podczas drogi na przełęcz Diatłowa. Całość wyjazdu wraz z drogą dojazdową i powrotną zaplanowana jest na 16 dni i w tym czasie pokonamy ponad 3500 km drogi dojazdowej i powrotnej oraz prawie 260 km w terenie. Na zdobycie samej przełęczy i pobyt na Uralu przeznaczamy cztery dni, co pozwoli nam na bezstresowe pokonanie trudności terenowych.Wyprawa na przełęcz Diatłowa to nasza trzecia, po Zimniku 110 i BAM-ie, Półwyspie Kolskim propozycja poznania klasycznych rosyjskich dróg terenowo-ekspedycyjnych. 

TRASA: BARDZO TRUDNA

długa droga dojazdowa, drogi szutrowe, brody, koleiny, zjazdy, podjazdy, trawersy.

SPRZĘT

opony MT minimum 32-33 cale, wyciągarka, snorkel, sprzęt 4×4, kompresor, części zapasowe, narzędzia, trapy, łopata, CB radio, wodery, dodatkowe kanistry  
(zasięg 800 km), wskazana blokada mostu, namiot lub możliwość spania w aucie, krzesełka i stoliki turystyczne, ciepłe śpiwory, pojemnik na wodę pitną (10l), kuchenki turystyczne, menażki i naczynia, worki na śmieci, papier toaletowy, środki przeciw komarom.

LOGISTYKA

typ wyprawy – kolumna

ZAPISY

Zapisy na imprezę drogą mailową biuro@adrenalinka.pl,
lub telefonicznie +48 509 570 840
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska kierowcy wraz z numerem telefonu kontaktowego, marki i nr rejestracyjnego pojazdu oraz rozmiaru koszulek wyprawowych.

KOSZTY

5200 od załogi rozumianej jako kierowca i pilot, dodatkowo 200 zł od osoby towarzyszącej.
Deklarację wyjazdu potwierdza bezzwrotny zadatek 2200 zł na poczet kosztów organizacyjnych wpłacony na 40 dni przed terminem imprezy.
Konto do wpłat:
Marcin Francuz Warszawa
ING BANK 73 105010381000002316673025
Tytułem: Przełęcz Diatłowa

DODATKOWE KOSZTY OSOBOWE:

WIZA: rosyjska indywidualna wraz z ubezpieczeniem 600 zł/osoba,
NOCLEGI: campy terenowe lub pensjonaty w cenie około 80 zł/osoba/noc
PALIWO: od 2,60 zł/ON do 3,30 zł/ON

W ramach wpisowego każda załoga otrzymuje:
przygotowanie trasy, stosowne zezwolenia
naklejkę imprezy, gadżet dla każdego uczestnika imprezy
udział doświadczonego i znającego trasę przewodnika we własnym samochodzie terenowym
możliwość monitorowania wyprawy za pomocą linku internetowego spot
dostęp do narzędzi specjalistycznych w tym : podstawowe spawanie polowe, szlifierka kątowa, wiertarka udarowa, klucz pneumatyczny, drymel pneumatyczny.

WIZA

Aby uzyskać rosyjską wizę konieczne jest przesłanie Paszportu ważnego minimum 180 dni od daty zakończenia wyprawy wraz z 1 aktualną fotografią (3,5×4,5 cm twarzą do przodu –  typ paszportowy) na adres podany w mailu zwrotnym. Uwaga, graniczny termin nadsyłania dokumentów to 25 dni przed planowanym rozpoczęciem ekspedycji! Paszporty wraz z wizami zostaną dostarczone uczestnikom na miejsce pierwszego spotkania w Polsce.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY SAMOCHODU:
  • dowód rejestracyjny wraz z ważnymi badaniami technicznymi
  • zielona karta uwzględniająca Rosję
  • WAŻNE jest aby samochód prowadziła ta osoba, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodów w leasingu niezbędne jest notarialne poświadczenie faktu leasingu!

HARMONOGRAM

Dzień 1
Spotkanie na Łotwie
Dzień 2
Granica z Rosją. Droga do Tweru. Camp nad rzeką
Dzień 3
Twer- Uglicz- Jarosław. Camp nad rzeką.
Dzień 4
Jarosław- Perm. Camp na stojance
Dzień 5
Perm -Iwdel – Dojazd do Uralu. Camp w kwaterze
Dzień 6-11
Droga off road na przełęcz Diatłowa i płaskowyż Otorten. Droga powrotna do Iwdela. Biwaki leśne i górskie- wszystkie w terenie.
Dzień 12
Odpoczynek. Ewentualne naprawy
Dzień 13
Droga powrotna do Polski. Jaskinie okolic Permu
Dzień 14
Perm-Kirow. Camp na stojance
Dzień 15
Kirow- Moskwa. Camp na stojance
Dzień 16
Moskwa- Łotwa. Camp nad jeziorem. Zakończenie wyprawy