Przełęcz Diatłowa

Płaskowyż Manpupuner

21 lipca -04 sierpnia 2019

Tajemnica uralskiej przełęczy

Płaskowyż Manpupunior i przełęcz Diatłowa leżą w łańcuchu górskim Uralu Północnego – czyli umownej granicy subkontynentu azjatyckiego i europejskiego.

Nazwa przełęczy pochodzi od nazwiska Igora Diatłowa, lidera wyprawy studenckiej z 1959 roku, która zakończyła się po dziś dzień niewyjaśnioną tragedią. Na pamiątkę zdarzenia na jednym z gnejsowych ostańców płaskowyżu przybito tablicę z nazwiskami wszystkich członków ekspedycji. Do dzisiejszego dnia funkcjonuje wiele hipotez związanych ze śmiercią dziewięciu studentów jekaterinburskiego uniwersytetu, ale żadna z nich nie znalazła stosownego wyjaśnienia w dostępnych źródłach naukowych.

Nasza ekspedycja w góry Uralu Północnego pozwoli na poznanie europejskiej części Rosji, oraz podziwianie urody uralskich przestrzeni. Oprócz walorów wybitnie terenowych (Przełęcz Diatłowa jest na liście 8 klasycznych dróg wyprawowych w świecie rosyjskich off-roaderów), wyprawa oferuje możliwość zwiedzenia Moskwy, Kazania, Jekaterniburga oraz przepięknych terenów leżących w dorzeczu rzeki Peczora.
Krystalicznie czyste rzeki, strumienie, tajga, a w wyższych partiach gór laso – tundra, oraz alpejskie hale z licznymi dochodzącymi nawet do 30 metrów ostańcami skalnymi będą nam towarzyszyły podczas drogi na przełęcz Diatłowa.

Całość wyjazdu wraz z drogą dojazdową i powrotną zaplanowana jest na 17 dni i w tym czasie pokonamy ponad 3500 km drogi dojazdowej i powrotnej oraz prawie 260 km w terenie. Na zdobycie samej przełęczy i pobyt na Uralu przeznaczamy tydzień, co pozwoli na bezstresowe pokonanie trudności terenowych.

Wyprawa na przełęcz Diatłowa to nasza trzecia, po Zimniku 110 i BAM-ie, Półwyspie Kolskim propozycja poznania klasycznych rosyjskich dróg terenowo-ekspedycyjnych. 

TRASA: BARDZO TRUDNA

długa droga dojazdowa, drogi szutrowe, brody, koleiny, zjazdy, podjazdy, trawersy.

SPRZĘT

opony MT minimum 32-33 cale, wyciągarka, snorkel, sprzęt 4×4, kompresor, części zapasowe, narzędzia, trapy, łopata, CB radio, wodery, dodatkowe kanistry ( zasięg 800 km.) blokada mostu namiot lub możliwość spania w aucie, krzesełka i stoliki turystyczne, ciepłe śpiwory, pojemnik na wodę pitną (10l), kuchenki turystyczne, menażki i naczynia, worki na śmieci, papier toaletowy, środki przeciw komarom

LOGISTYKA

typ wyprawy – kolumna

ZAPISY

Zapisy na imprezę drogą mailową biuro@adrenalinka.pl,
lub telefonicznie +48 509 570 840
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska kierowcy wraz z numerem telefonu kontaktowego, marki i nr rejestracyjnego pojazdu oraz rozmiaru koszulek wyprawowych.

KOSZTY

2800 zł od załogi rozumianej jako kierowca i pilot, dodatkowo 200 zł od osoby towarzyszącej.
Deklarację wyjazdu potwierdza bezzwrotny zadatek 1000 zł na poczet kosztów organizacyjnych wpłacony na 21 dni przed terminem imprezy.
Konto do wpłat:
Marcin Francuz ul. Piękna 44/6d, 00-672 Warszawa
ING BANK 73 105010381000002316673025
Tytułem: Przełęcz Diatłowa

DODATKOWE KOSZTY OSOBOWE:

WIZA: rosyjska indywidualna wraz z ubezpieczeniem 680 zł/osoba,
NOCLEGI: campy terenowe lub pensjonaty w cenie około 80 zł/osoba/noc
PALIWO: od 1,80 zł/ON do 2,80 zł/ON europa

W ramach wpisowego każda załoga otrzymuje:

 • przygotowanie trasy, stosowne zezwolenia
 • naklejkę imprezy
 • gadżet dla każdego uczestnika imprezy
 • ubezpieczenie NW do wysokości 10000 zł
 • udział doświadczonego i znającego trasę przewodnika we własnym samochodzie terenowym
 • możliwość monitorowania wyprawy za pomocą linku internetowego spot
 • udział w wyprawie paramedyka wraz z profesjonalnie wyposażoną apteczką ratunkową
 • dostęp do narzędzi specjalistycznych w tym : podstawowe spawanie polowe, szlifierka kątowa, wiertarka udarowa, klucz pneumatyczny, drymel pneumatyczny

WIZA

Aby uzyskać rosyjską wizę konieczne jest przesłanie Paszportu ważnego minimum 180 dni od daty zakończenia wyprawy wraz z 1 aktualną fotografią (3,5×4,5 cm twarzą do przodu –  typ paszportowy) na adres podany w mailu zwrotnym. Uwaga, graniczny termin nadsyłania dokumentów to 25 dni przed planowanym rozpoczęciem ekspedycji! Paszporty wraz z wizami zostaną dostarczone uczestnikom na miejsce pierwszego spotkania w Polsce.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY SAMOCHODU:
 • dowód rejestracyjny wraz z ważnymi badaniami technicznymi
 • zielona karta uwzględniająca Rosję
 • WAŻNE jest aby samochód prowadziła ta osoba, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodów w leasingu niezbędne jest notarialne poświadczenie faktu leasingu!

HARMONOGRAM

Dzień 1 – Spotkanie w agroturystyce na Suwalszczyźnie
Dzień 2 – Droga przez Litwę i Łotwę do granicy z Rosją, formalności graniczne. Camp w lesie lub na stojance
Dzień 3 – Droga do Moskwy- zwiedzanie. Camp na stojance
Dzień 4 –  Niżnyj Nowgorod-Kazań-zwiedzanie. Camp na stojance
Dzień 5 – Perm- Iwdel. Droga dojazdowa. Camp nad rzeką.
Dzień 6-12 – Droga off road na przełęcz Diatłowa. Wycieczka piesza na płaskowyż Manpupuner. Droga powrotna do Iwdela. Biwaki leśne i górskie- wszystkie w terenie.
Dzień 13 – Odpoczynek. Ewentualne naprawy
Dzień 14 – Droga powrotna do Polski. Jaskinie okolic Permu
Dzień 15 – Perm-Kazań. Camp na stojance
Dzień 16 – Kazań- Moskwa. Camp na stojance
Dzień 17 – Moskwa- Łotwa. Camp nad jeziorem. Zakończenie wyprawy