tragedia w jakini Studnisko

Dyskusje na temat gór wysokich, wspinania ze szpejem, dziabami, używaniu camalotów, raków i czekanów oraz wszystko o czeluściach (-:

Moderator: franc

filantrop
Posty: 6
Rejestracja: 12 sierpnia 2012, o 20:24

tragedia w jakini Studnisko

Post autor: filantrop »

Półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, to wyrok który usłyszała dziś trójka instruktorów odpowiedzialnych za tragiczny finał wyprawy grupy gimnazjalistów do jaskini Studnisko, podczas której zginęła 16-latka. Jaskinia była nie zabezpieczona, ale to nie usprawiedliwiało opiekunów.
Obrazek
Pamiętam jak kilka lat temu prowadziłam tam wycieczkę młodzieży w tym samym wieku.
Jura krakowsko - wieluńska , nazywana często krakowsko-częstochowską to malowniczy region. Sporo tam zamków i skałek na których ćwiczą adepci wspinaczki pod opieką instruktorów. Już to wystarczy by młodzież złapała bakcyla, ale trzeba nad nimi panować. Szczególnie przy Skałkach Rzędkowickich, i Sokolej Górze.
Słyszałem o tej jaskini z niepozornym wejście. Wiedziałem, że pod otworem jest 28 metrów powietrza,jej eksploracja wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. 28 metrowy wolny zjazd to zadanie dla doświadczonego speleologa. Jak tam mogły dostać się dzieci z wycieczki szkolnej?
Otwór jaskini jest otoczony płotem z pni drzew i znajduje się na północnym stoku zachodniego krańca Sokolej Góry, w niewielkiej skalnej wnęce.
Zaraz za pionowym otworem jaskini znajduje się krótki kominek przechodzący w potężną Komorę Wejściową. Jest to jedna z największych komór krasowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Posiada wymiary 36x20 m i wysokość 33 m. Wejście do jaskini wymaga od samego początku użycia lin. Swobodny zjazd z otworu wejściowego na pochyłe w tym miejscu dno Komory Wejściowej wynosi 28 m. Dno pokryte jest tu polewa naciekową. Dalej komora przechodzi w Sale: Pochyłą, Nacieków Kalcytowych, Nacieków Piaszczystych i największą z nich Zawaliskową. Dno tej ostatniej zalegają okazałe bloki skalne, które giną od strony zach. w piaszczystych stożkach napływowych. Z poziomu -41 m w dół biegnie stromy korytarz opadający do najniższego punktu jaskini.
Obrazek
więcej zdjęć w serwisie Zamiasto.pl
Hoffne
Posty: 1
Rejestracja: 13 listopada 2017, o 09:26
Kontakt:

Re: tragedia w jakini Studnisko

Post autor: Hoffne »

W jaki sposób zginęło to dziecko?
ODPOWIEDZ