wspinaczka dla małozaawansowanych

Dyskusje na temat gór wysokich, wspinania ze szpejem, dziabami, używaniu camalotów, raków i czekanów oraz wszystko o czeluściach (-:

Moderator: franc

Maggi43
Posty: 1
Rejestracja: 16 marca 2016, o 15:57
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wspinaczka dla małozaawansowanych

Post autor: Maggi43 »

Witam
Gdzie polecicie mi przygodę ze wspinaczką górską. Jestem po kursie na ściance wspinaczkowej i jak do tej pory mam tylko ojcowskie skałki za sobą, jeśli chodzi o wspinanie. W tatarch byłam na średnio trudnych szlakach ( Chłopek, Rysy, Małą Wysoka, Świnica, Zawrat )Chodzi mi bardziej może o jakieś szlaki w górach troche trudniejsze technicznie.. :D
Awatar użytkownika
franc
Site Admin
Posty: 4136
Rejestracja: 22 stycznia 2007, o 11:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wspinaczka dla małozaawansowanych

Post autor: franc »

Zacznij od prostych wspinaczek w granicie i specyfice tatrzańskiej kruszyzny :wink:
Proponuję na początek Mnicha ( to w zasadzie taka skałka ), pozwoli Ci to obeznać się z granitem i trawkami.
Droga Robakiewicza, Klasyczna, Wariant przez płytę. Później np. Pn. Filar Koziego Wierchu a na deser Lewi Wrześniacy na Zamarłej Turni. Te 5 dróg skompletujesz w 3 dni w Tatrach ale pamiętaj to góry nie skały, bądź przygotowana na zmianę pogody. Na tych wspinaczkach nie chodzi o trudność dróg ale o wyrobienie sobie pewnych górskich nawyków, naukę rozpoznawania linii drogi i doskonalenie operacji sprzętowych. Zakładanie stanowisk, osadzanie przelotów, zjazdy linowe, rozdzielanie żył podczas prowadzenia, asekurację itp. itd. Następnie możesz przejść do mojego ulubionego kamieniołomu :wink: na hali Gąsienicowej. Tam Żeberka Granatów, Wariant H, Płyta Lerskiego na Małym Kościelcu, Grań Kościelców, Stanisławski i Gnojek na zach. Kościelca. Dróg o trudnościach II-IV+/V znajdziesz bez liku. Poczytaj przewodnik WHP lub Cywińskiego.
Ale ..... jeszcze raz Tatry to małe góry niemniej jednak to nie ojcowskie czy rzędkowickie skałki :) Trzeba być dobrze wyekwipowanym i najlepiej zostawić w domu swojego ulubionego smartfona :wink:
Grzegorz881
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2022, o 10:47

Re: wspinaczka dla małozaawansowanych

Post autor: Grzegorz881 »

To może odświeże trochę, a czy jest jakiś sprzęt, w który należy się zaopatrzyć ? Dla takich poczatkujących ? Własnie co dla początkujących :)
Awatar użytkownika
franc
Site Admin
Posty: 4136
Rejestracja: 22 stycznia 2007, o 11:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wspinaczka dla małozaawansowanych

Post autor: franc »

buty, uprząż, zakręcany karabinek, przyrząd do asekuracji, lina no i woreczek na magnezję :) W zasadzie tyle na początek :mrgreen:
Grzegorz881
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2022, o 10:47

Re: wspinaczka dla małozaawansowanych

Post autor: Grzegorz881 »

Chętnie bym się wybrał na taką wspinaczkętym bardziej, że zaawansowany to ja nie jestem;)
ODPOWIEDZ