Tatry a Schengen

Dyskusje na temat gór wysokich, wspinania ze szpejem, dziabami, używaniu camalotów, raków i czekanów oraz wszystko o czeluściach (-:

Moderator: franc

Awatar użytkownika
franc
Site Admin
Posty: 4136
Rejestracja: 22 stycznia 2007, o 11:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tatry a Schengen

Post autor: franc »

Czy może mi ktoś wyjaśnić CZY w ogóle otworzą granicę w Tatrach :?:
Mam nadzieję, że idiotyczne przepisy TaNaPu w końcu ktoś anuluje- w żadnych górach alpejskich tak nie jest............tylko w tych kraikach szalonych :cry:
Awatar użytkownika
SZCZUR
Posty: 72
Rejestracja: 3 kwietnia 2007, o 11:04
Lokalizacja: EŁK
Kontakt:

Post autor: SZCZUR »

czesc Frantz , nie wiem co będzie w Tatrach ale jak jeszcze trochę domrozi to jadę z ekipą na najwyższy lodowiec tutaj ! jest tu 18 lodowców te na których byłem nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia, chociaż- raz jak byłem w srodku w jaskini i nademna kilkaset metrów lodu dziwne odgłosy (jakby odrywających się i spadających niewiem skąd ogromnych głazów) z lekka mnie zastanowiły :lol: .....nie poszliśmy dalej.... wyslę foty.....jak wrócę cały....ale na wszelki wypadek na VI zmotę zapisz...
-słyszałeś sieroto o pewnym pilocie, który bardziej, niż pierwszy na orlenie woli być ostatni na ZMOCIE ? http://pl.youtube.com/watch?v=y_Cpu9R4s4g&fmt=18" www.wirtualnyelk.pl/pub
Awatar użytkownika
Bruja
Posty: 21
Rejestracja: 30 stycznia 2007, o 18:39
Lokalizacja: Skądinąd

Post autor: Bruja »

http://turystyka.interia.pl/wiadomosci/ ... ow,1077275

pozwolę sobie lekko odbiec od tematu... chociaż pozostając w klimacie pierwszego posta "Dlaczego u nas nie ma...?" Via Ferrata na Orlej dobrze by wszystkim zrobiła :)
TOPRowcy mówią (podobno), że żelazna lina nic nie zmieni, bo ludzie i tak będą się tam pakować na żywca, bez asekuracji.
Może jakiś TOPRowiec głos zabierze, hę?
Awatar użytkownika
franc
Site Admin
Posty: 4136
Rejestracja: 22 stycznia 2007, o 11:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: franc »

W/g mnie to kompletnie bez sensu :!:
Tatry są za małymi górami dla via ferrat. Takie rozwiązania powodują, że w góry idą ludzie jeszcze bardziej nieprzygotowani ( no bo żelazo przeca jest więc jakoś to będzie )
Moim zdaniem nie powinno być żadnych ułatwień typu łąńcuchy, schodki, klamry itp. W góry chodziliby wtedy ludzie należycie wyekwipowanie, przygotowani kondycyjnie i psychicznie. Dla pozostałych pozostaliby przewodnicy i instruktorzy :)
Pzdr
Franc
Awatar użytkownika
Bruja
Posty: 21
Rejestracja: 30 stycznia 2007, o 18:39
Lokalizacja: Skądinąd

Re: Tatry a Schengen

Post autor: Bruja »

No dobra, masz rację... ferraty w Tatrach to by była tragedia. Na Orlej ten metal wisi i przez to pcha się tam masa ludzi w klapkach i foliach malarskich od deszczu. Raz poszłam i nigdy więcej. Mało nie dostałam w głowę kaminiem, który ktoś "niechcący" kopnął 10 m wyżej. Na Swinicy jeszcze gorzej.

A jak to teraz będzie z TOPRem? Podobno mają wprowadzić ubezpieczenia górskie czy coś...

pozdro,
z
Awatar użytkownika
franc
Site Admin
Posty: 4136
Rejestracja: 22 stycznia 2007, o 11:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tatry a Schengen

Post autor: franc »

Może wprowadzą. Rozsądni ludzie już to dawno postulowali.
Ale .... polityka. TOPR chyba obawia się statutu słuzby pod MSWiA a więc utraty tego płaszczyka i dotacji....
Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem .....
Jedno jest faktem- poziom wyszkolenia młodej kadry TOPR-u poszedł bardzo do góry. Równiez praktyka górska w sensie wspinaczkowym cały czas rośnie. Tak 3mać :D
ODPOWIEDZ