18.05 - 2.06.2018

Karelia

Półwysep Kolski, Szeroki, Rybacki

Trzy Morza i trzy Półwyspy

Karelia to kraina w północno zachodniej Rosji ze stolicą w Pietrozawodsku. Od wschodu graniczy z obwodem archangielskim a od północy z obwodem murmańskim. To taki rosyjski przednówek Syberii, zwany krainą jezior i rzek, których jest tutaj odpowiednio 66 i 27 tysięcy.

Krajobraz Karelii to ogromne niziny przechodzące na północy w Wyżynę Wzniesień Karelskich. Dla podróżników dysponujących samochodem terenowym Karelia i Obwód Murmański stanowią istny raj, bowiem setki kilometrów dróg szutrowych, dziesiątki przecinek leśnych o błotnym podłożu i bezkresne połacie lasów stawiają turystom spod znaku 4×4 naprawdę wiele wyzwań.

Nasza autorska trasa liczy prawie 5500 km i jest wynikiem sześcioletniej eksploracji terenowej tego zakątka Rosji. Oprócz Karelii właściwej uczestnicy wyprawy odkryją niesamowite pejzaże estońskiego wybrzeża Bałtyku, klimaty kanału biełomorskiego wraz z wybrzeżem Morza Białego oraz cudowne klify i tajemnice Morza Barentsa. Półwysep Kolski wraz z jego naturalnym przedłużeniem czyli Półwyspem Szerokim i Rybackim należą zaś do najbardziej tajemniczych miejsc na północy Rosji. Dzięki naszym znajomościom będziemy mieli okazję do zwiedzania wielu niedostępnych dla zwykłych turystów zakątków. Większość biwaków zlokalizowana jest nad jeziorami lub brzegami rzek. Ogółem pokonamy ponad 5400 km, warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu i solidny przegląd. 

W maju będziemy mieli początek tzw. białych nocy więc późne, ogniskowe Polaków rozmowy będą nam towarzyszyły aż do świtu.

TRASA: TRUDNA

długa droga dojazdowa, szutry, koleiny, jamy, możliwość torowania w śniegu, brody, przełęcze

WYPOSAŻENIE:

opony MT minimum 32 cale, wyciągarka, snorkel, sprzęt 4×4, kompresor, części zapasowe, narzędzia, trapy, łopata, CB radio, dodatkowe kanistry ( zasięg 1000 km.) namiot lub możliwość spania w samochodzie, krzesełka i stoliczki turystyczne, pojemnik na wodę pitną (10l), kuchenki turystyczne, menażki i naczynia,

LOGISTYKA

typ wyprawy – kolumna

ZAPISY

Zapisy na imprezę drogą mailową biuro@adrenalinka.pl,
lub telefonicznie +48 509 570 840
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska kierowcy wraz z numerem telefonu kontaktowego, marki i nr rejestracyjnego pojazdu oraz rozmiaru koszulek wyprawowych.

KOSZTY:

2800 zł od załogi rozumianej jako kierowca i pilot. Dodatkowo 200 zł od osoby towarzyszącej płacone na 21 dni przed terminem imprezy.
Konto do wpłat:

Marcin Francuz Piękna 44/6d 00-672 Warszawa

ING BANK 73 105010381000002316673025
tytułem: TransKarelia

DODATKOWE KOSZTY:

WIZA rosyjska indywidualna wraz z ubezpieczeniem 650 zł/osoba,

NOCLEGI
: praktycznie na całej trasie dojazdowej i powrotnej istnieje możliwość korzystania z płatnych noclegów na tzw. stojankach. Koszt około 80 zł/osoba/noc. Hotel w Murmańsku około 200 zł/pokój

PALIWO: od 1,50 zł/ON do 2,30 zł/ON europa


W ramach wpisowego każda załoga otrzymuje:

 • przygotowanie trasy, stosowne zezwolenia
 • opłacenie biwakowych miejsc noclegowych
 • naklejkę imprezy
 • gadżet dla każdego uczestnika imprezy
 • ubezpieczenie NW do wysokości 10000 zł
 • udział doświadczonego i znającego trasę przewodnika we własnym samochodzie terenowym
 • możliwość monitorowania wyprawy za pomocą linku internetowego spot
 • udział w wyprawie paramedyka wraz z profesjonalnie wyposażoną apteczką ratunkową
 • dostęp do narzędzi specjalistycznych w tym : podstawowe spawanie polowe, szlifierka kątowa, wiertarka udarowa, klucz pneumatyczny, drymel pneumatyczny

WIZA:

Aby uzyskać rosyjską wizę konieczne jest przesłanie Paszportu ważnego minimum 180 dni od daty zakończenia wyprawy wraz z 1 aktualną fotografią (3,5×4,5 cm twarzą do przodu –  typ paszportowy) wraz z danymi dotyczącymi miejsca zamieszkania, oraz zatrudnienia na adres podany w mailu zwrotnym. 
Uwaga, graniczny termin nadsyłania dokumentów to 30 dni przed planowanym rozpoczęciem ekspedycji! Paszporty wraz z wizami zostaną dostarczone uczestnikom na miejsce pierwszego spotkania w Polsce.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY SAMOCHODU:
 • dowód rejestracyjny wraz z ważnymi badaniami technicznymi
 • zielona karta uwzględniająca Rosję
 • WAŻNE jest aby samochód prowadziła ta osoba, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodów w leasingu niezbędne jest notarialne poświadczenie faktu leasingu!

HARMONOGRAM:

Dzień I – Spotkanie w agroturystyce na Suwalszczyźnie
Dzień II – droga przez Litwę, Łotwę i Estonię. Biwak na plaży bałtyckiej. 620 km.
Dzień III- granica z Rosją, zwiedzanie letniej rezydencji carów, wjazd do Karelii. Camp nad jeziorem. 200 km.
Dzień IV- droga przez Karelię. Camp nad kanałem biełomorskim. 350 km.
Dzień V- Kandalaksza-Umba- przekraczamy krąg polarny, Camp nad Morzem Białym. 400 km.
Dzień VI-VIII – Off road na półwyspie Kolskim. Droga w zależności od warunków terenowych. Campy terenowe. 200 km.
Dzień IX – dojazd do Murmańska-zwiedzanie- droga przez tundrę nad Morze Barentsa. Camp nad morzem lub pensjonat. 190km
Dzień X-XI – Półwysep Szeroki i Rybacki. Off road. Niespodzianki. Campy terenowe. 150 km
Dzień XII – droga powrotna przez Karelię. Camp w lesie. Możliwy pensjonat. 300 km.
Dzień XIII- droga powrotna w stronę Petersburga. Camp nad Onegą. 500 km.
Dzień XIV- droga do Petersburga. Nocleg na campingu. 500 km.
Dzień XV – zwiedzanie Petersburga wraz polskojęzycznym przewodnikiem. Granica rosyjsko-estońska. Camp nad jeziorem. 200 km.
Dzień XVI- droga powrotna do Polski przez Estonię, Łotwę i Litwę. Camp w agroturystyce na suwalszczyźnie. Zakończenie wyprawy.