Gruzja 4x4
Perła Kaukazu

Off-roadowa eksploracja - Gruzja 4x4

To propozycja dla każdego, kto chciałby zwiedzić ten bardzo ciekawy kawałek Kaukazu oraz poczuć smaki i zapachy Gruzji również w miejscach gdzie można dojechać tylko samochodem terenowym.
W czasie wyprawy przemierzymy przepiękną stepową cześć Gruzji koło granicy Azerbejdżanu, dolinami pośród monumentalnych 5cio tysięczników oraz posmakujemy jazdy terenowej przełęczami na dużych wysokościach i nad przepaściami.

Całość proponowanej przez nas trasy wynosi około 1800 km, a jej długość uzależniona jest od warunków terenowych oraz możliwości dojazdu do danych miejsc (zawalone drogi w górach) a także czasu.
Do niedawna można określić trasę na 40 % asfalt, 60 % szutry i górskie drogi, ale Gruzja bardzo szybko się zmienia i powstają nowe drogi asfaltowe. Do klasztoru Cmida Sameba położono właśnie asfalt (stan na X.2018), a na części pięknej drogi do Uszguli, którą przemierzaliśmy jeszcze niedawno samochodem 4×4, kładą właśnie asfalt (odcinek do przełęczy Ugwiri).
Jednak pozostało wiele pięknych miejsc i niezurbanizowanych miejsc, gdzie w dalszym ciągu niezbędny jest samochód terenowy.

TRASA: ŚREDNIA

Średniej jakości asflaty poprowadzone dolinami Kaukazu oraz malowniczymi
serpentynami i tunelami, drogi szutrowe w górach i na stepie, koleiny, sekcje kamienne,
brody, wjazdy na wysokości do 3000 m. n. p. m.

WYPOSAŻENIE:

opony MT/AT minimum 31 cali, wyciągarka, snorkel, sprzęt 4×4, kompresor, części zapasowe, narzędzia, trapy, łopata, CB radio, namiot lub
możliwość spania w aucie, pojemnik na
wodę pitną (10l), sprzęt biwakowy

LOGISTYKA

typ wyprawy – kolumna
3 – 4 samochody + przewodnik

ZAPISY

Zapisy na imprezę drogą mailową biuro@adrenalinka.pl,
lub telefonicznie +48 509 570 840
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska kierowcy wraz z numerem telefonu kontaktowego, marki i nr rejestracyjnego pojazdu oraz rozmiaru koszulek wyprawowych.

KOSZTY

3500 zł od załogi rozumianej jako kierowca i pilot, dodatkowo 200 zł od osoby towarzyszącej – płacone na 21 dni przed terminem imprezy.

Konto do wpłat:
Marcin Francuz Piękna 44/6d 00-672 Warszawa
ING BANK 73 105010381000002316673025
tytułem: Gruzja 2019

DODATKOWE KOSZTY

NOCLEGI:  w terenie lub improwizowane na miejscu np. hostele w cenie około 30zł/osoba/noc. Warunki proste, ale czysto i schludnie.
PALIWO: około 4 zł/ON  (stan na X 2018)
WYŻYWIENIE: w knajpach, pensjonatach lub przygotowane samemu w terenie. Kuchnia gruzińska, a także wino i czacza są bardzo dobre i niedrogie.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU – 80-100 $/dzień  + 50 $ transfer na lotnisko lub
samochód własny (wymagane 4×4). Koszty wyposażenia kempingowego to 70 $ za cały
okres.
BILETY LOTNICZE:  koszty w sezonie około 600-800 PLN/osoba, lot Wizzair z
Warszawy do Kutaisi lub spotkanie w Tbiilisi gdzie lata LOT.
WALUTA: Lari – dobry kurs wymiany jest na lotnisku ($ i Euro)

W ramach wpisowego każda załoga otrzymuje:

  •  zaplanowanie trasy
  • naklejkę imprezy
  • koszulkę dla każdego uczestnika imprezy
  • udział przewodnika we własnym samochodzie terenowym
  • ubezpieczenie NW do wysokości 10000 zł
  • pomoc w wypożyczeniu samochodu terenowego

BEZPIECZEŃSTWO

Gruzja jest krajem bezpiecznym oraz przyjaznym Polakom. Trzeba natomiast uważać na intensywny ruch drogowy na niektórych drogach, szczególnie w Tbilisi, oraz na przejściach dla pieszych, gdzie zwyczajowo samochody mają pierwszeństwo. Szczepienia nie są wymagane, ale z doświadczania wiemy, że trzeba uważać na kwestie żołądkowe, ogólnie jest czysto, ale to na granicy Azji/Europy, więc flora bakteryjna jest już trochę inna – warto zabrać węgiel i probiotyki.
Podczas wycieczek w górskich obszarach trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody.

HARMONOGRAM

Dzień 1 Przylot do Kutaisi, przejazd z lotniska do stolicy Tbilisi  (230 km, około 3,5h), zwiedzanie stolicy nocą i noc w Tbilisi w hostelu.

Dzień 2 Zwiedzanie Tbilisi – miasto jest bardzo ciekawe, ma wiele zabytków jak i perełek nowoczesnej architektury i można spędzić tam sporo fajnego czasu. W planach m. in. wjazd kolejką linową pod pomnik Tmary z piękną panoramą miasta. Obiad  (pierożki chinkali na dziką rzeką Kurą). Po południu wyjazd do Udabno (70 km, około 2 h), noc w pobliski Udabno Oasis Club – namioty lub pokoje ze szklanymi ścianami z widokiem na step.

Dzień 3 Zwiedzanie Davit Geredża – to klasztor na granicy z Azerbejdżanem – droga do niego wiedzie przez bezkresne stepy z wioską Udabno, gdzie jest klimatyczna knajpka prowadzona przez Polaków ze wspaniałą lemoniadą i dobrym jedzeniem. Widok ze skał nad klasztorem jest obłędny, ponieważ jak okiem sięgnąć nie widać żadnych zabudowań tylko Azerski step. Nad głową latają sępy i orły, obok chodzą leniwie 30-40 cm jaszczurki, a klimatu dodaje 2 gruzińskich żołnierzy z kałasznikowami, którzy pilnują granicy. Podobno trzeba uważać na węże i skorpiony choć my ich nie widzieliśmy. Po zwiedzeniu DG wyjazd do Omalo w Tuszeti (230 km, 6-10 godzin) Wspaniała droga, jedna z najwyżej położonych w Gruzji, w pierwszej 10 najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie – miejscami poprowadzona przełęczami na wysokości 2950 m.n.p.m. (przełęcz Abano). Zwiedzanie górnego i dolnego Omalo, noc w Omalo.

Dzień 4 Przejazd Omalo do Kazbegi (Gruzińską Drogą Wojenną) (240 km, 7 h), noc w górskim Kazbegi (Stepancminda), obiad w miejscowej knajpie u Rudolfa.

Dzień 5 Kazbegi – wjazd do klasztoru Cminda Sameba pod Kazbegiem (5033 m.n.p.m.) – wycieczka na górę około 3 h. Przejazd Kazbegi do Mc McChettta (130 km, 2,5h), zwiedzanie byłej stolicy Gruzji oraz wjazd do klasztoru ze wspaniałą panoramą na rzekę i miasto McChettta.

Dzień 6 Przejazd Mc McChettta do Mestia (Swanetia) (450 km 7 h), przejazd koło ogromnej tamy na rzecze Inguri, górskie serpentyny. Noc w Mesti, na rynku knajpa z dobrym jedzeniem, gdzie miejscowi pięknie śpiewają i tańczą. Mestia to klimatyczne górskie miasteczko, kiedyś bardzo wojowniczych górali Swanów.

Dzień 7 Przejazd ciekawą drogą terenową z Mestia do Uszguli trwa około 3 h i liczy 47 km. (plus powrót). Uszguli jest malowniczo położoną wioską, znajdującą się pod najwyższą góra Gruzji Szcharą, gdzie zachowały się wieże obronne z czasów królowej Tamar (Tamary). Obiad& w miejscowej restauracji, powrót i noc w Mestii.

Dzień 8 W Mesti wycieczka pod lodowiec Chalaadi (około 2-3 h) oraz wjazd pod Uszbę (Wiedźma) do jezior Koruldi powyżej 2800 m.n.p.m. – samo wejście na szczyt jest jedną z trudniejszych i najbardziej niebezpiecznych tras wspinaczkowych na Kaukazie.

Dzień 9 Przejazd Mestia – Kutaisi. (240 km, około 4.30h) Zależnie od czasu w planach mamy wodospady Kinchkha, Kanion Okatse z platformami widokowymi. a jeśli zdążymy po drodze z Mesti przez Zugdigi kąpiel w Morzu Czarnym.

Dzień 10 Kutaisi i wylot do Polski